4 Лют 2023

Цікаві факти про корейську мову

Корейська мова

Корейська письмова мова (алфавіт) «Хангиль» (한글) було винайдено в 1443 р групою корейських вчений, яку очолював четвертий король (ван) династії Чосон – Седжон Великий, освічений монарх, якого сучасники назвали «Яо і Шунем Східної країни». Під час його царства багато політичних економічні, наукові та культурні сфери життя країни досягли певного піку свого можливого розвитку і особлива увага приділялася освіті.

До появи «Хангиль», який на початку називався «Хунмін чон’им (훈민정음, 訓 民 正音)» (правильні звуки для навчання народу) офіційним письмовим державною мовою була «ханмуне» (한문) – різновид письмової літературної китайської мови «веньянь». Ця мова була доступна лише вищим і середнім верствам суспільства, так як вимагав знання великої кількості китайських ієрогліфів. До того ж корейське читання китайських ієрогліфів не відповідало китайському і в їх вживанні панував хаос: відсутня єдина вимова, в наслідок китайські ієрогліфи вживалися безладно і їх сенс не був однозначним. Корейська мова мала статус народно-розмовної і виконувала основну функцію спілкування. Однак у цієї мови не було простої і доступної писемності. Люди середнього стану користувалися «іду», системою спеціально обраних ієрогліфів для запису слів і граматичних конструкцій корейської мови, проте цей вид письма не зміг в повній мірі висловити корейську мову, можна було зрозуміти лише сенс написаного, до того ж він був досить важкий.

Незручність, викликана використанням різними групами населення двох видів писемності і прагнення монарха до впорядкування читання китайських ієрогліфів підштовхнула його в розробці до нової та унікальної форми письма, який і став «Хунмін чон’им» або «Хангиль».

У водному слові королівського етикету «Хунмін Чон’им», який був оприлюднений в 1446г., записані слова Седжона Великого: «Звуки мови в нашій країні на відміну від Китаю не передаються належним чином письмовими знаками. Тому серед неосвічених людей багато таких, хто хоче щось сказати але ніяк не може висловити своїх думок на листі. Висловлюючи жаль з цього приводу, я заново створив двадцять вісім знаків. Бажаю лише, щоб усім людям було легко опанувати або зручно користуватися кожного дня ».

Що стосується особливостей корейської мови, можна підкреслити те що корейська писемність має наукову основу. В основу створення 5 вихідних приголосних букв корейського алфавіту (ㄱ, ㄴ, ㅁ, ㅅ, ㅇ) були покладені зображення органів мови. Від цих 5 букв утворюються інші приголосні букви. В основі трьох вихідних голосних букв (·, ㅡ, ㅣ) закладені символічні зображення першооснов китайської натурфілософії. «·» – Небо у вигляді круглого купола, «ㅡ» – плоска Земля і «ㅣ» – стоїть Людина. Від цих основних були утворені інші. «·» В поєднанні з «ㅡ» утворила букви ㅗ і ㅜ, а в поєднанні з «ㅣ» букви ㅏ і ㅓ. Таким чином були сформовані 11 голосних букв, які в наслідку стали з’єднаються один з одним утворюючи дифтонги ㅚ ㅘ ㅟ і т.п.

Сучасний корейський алфавіт складається з 40 букв – 24 основних і 16 складових. З них 19 – приголосні букви і 21 – голосні.

У корейській мові існує 14 простих і 5 складових букв для позначення приголосних звуків.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *