7 Лют 2023

Ханбок: традиції та сучасність

Ханбок

Не лише музику та кіно Південної Кореї полюбили у всьому світі. За межі країни виходить і мода, зокрема традиційний корейський костюм – ханбок. Розповідаємо, як ханбок знову стає трендом у сучасній Кореї та набуває популярності за кордоном.

Основні його елементи сформувалися ще в період трьох держав (Когурьо, Пекче і Сілла; I століття до н.е. – VII століття н.е.). Жіночий ханбок складається з фіранки, тобто блузи з відкритим коміром і чхім, спідниці.

Раніше ханбок міг багато сказати, хто його носить. Вбрання відрізнялося матеріалом та кольором. Проста людина не могла дозволити собі ханбок з дорогої тканини, вона вибирала бавовну. Для знатних людей виготовлявся одяг із шовку. Колір ханбока також відбивав статус людини і навіть вік. Наприклад, заміжні жінки нерідко обирали червону чхіму.

Для того щоб докладніше дізнатися про те, які ханбоки носили в минулому, можна переглянути історичні чи історико-фантастичні корейські дорами. Для цього жанру характерна увага до костюма, до автентичних деталей тієї чи іншої історичної доби. Наприклад, у серіалі «Місячне світло, намальоване хмарами» (2016) представлені ханбоки, які мають люди різних посад.

Що з ханбоком сьогодні?

У Південній Кореї трепетно ​​ставляться до власних традицій, зокрема, носіння національних костюмів. Але все ж таки ще недавно було важко уявити, що ханбок носитимуть в офіс. Приводом для того, щоб одягнути ханбок, що дбайливо зберігається в шафі, були весілля, сімейні свята або традиційні національні свята Кореї. Але тепер ханбок, зазнавши деяких змін, чудово вписався і в сучасний повсякденний гардероб. Дедалі більше корейських дизайнерів пропонують власні варіанти національного костюму, поєднуючи в собі традиції та сучасний погляд до простоти та комфорту, які можна носити у будь-яку погоду та з будь-якого приводу.

Ханбок

Наприклад, молода корейська дизайнерка Хван Лі Силь (LEESLE) розробила свою лінію сучасних ханбоків. Її одяг можна носити щодня, він впишеться в будь-який гардероб, з будь-якими сучасними аксесуарами, і поєднує у собі корейську традиційну естетику та мотиви вуличної моди. Наприклад, дизайнер пропонує розбити елементи самого ханбока та надіти паджі (штани) разом із білими футболками чи сорочками. До речі, паджі можуть носити й дівчата. А ще дизайнер пропонує костюми для парочок.

Популярності ханбоку серед світової аудиторії дуже допомогли зірки k-pop. Їхні ханбоки, створені для концертних виступів, дуже ошатні. Вже легендарними стали ханбоки гурту BLACKPINK, які танцювали у модифікованих ханбоках у своєму кліпі «How You Like That». Їхній одяг зберігав ядро ​​корейського традиційного одягу, але був перетворений для того, щоб учасницям групи було зручно в ньому танцювати.

Читайте також: Що таке k pop cover dance

Нова тенденція стикається з критикою. Частина аудиторії не згодна з тим, що треба так спотворювати справжню традицію, дехто побоюється, що ханбок втратить те місце, яке воно займає в суспільстві. Данха, дизайнер, творець ханбоків для Дженні та Розе з BLACKPINK, відповіла на критику. Вона вважає, що це не є легковажним ставленням до традицій, що вона намагається продемонструвати, що ханбок може бути різноманітним, а також показати ханбок світові та закріпити його на закордонних модних ринках. Що в неї успішно виходить, тому що ханбок перетворився на модний предмет одягу серед молодого покоління завдяки зіркам k-рор та дорамам, які грають роль у поширенні цього традиційного костюму.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *